dc.contributor.author |
Gunko, O. |
|
dc.contributor.author |
Гунько, Олена Юріївна |
|
dc.date.accessioned |
2024-01-16T10:43:03Z |
|
dc.date.available |
2024-01-16T10:43:03Z |
|
dc.date.issued |
2014-01 |
|
dc.identifier |
http://visnyk.pgasa.dp.ua/article/view/39883 |
|
dc.identifier.citation |
Gunko E. Simulation of the atmosphere pollution in the case of accidents Authors / E. Gunko // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – 2014 – № 1. – С. 46-52 |
uk_UA |
dc.identifier.uri |
http://srd.pgasa.dp.ua:8080/xmlui/handle/123456789/11736 |
|
dc.description.abstract |
EN: A numerical model was developed to simulate the pollutant dispersion in the atmosphere after accidents. The model is based on the 3-D K-gradient model of pollutant dispersion. The implicit scheme is used for the numerical integration. Results of numerical experiment are presented. |
uk_UA |
dc.description.abstract |
UK: Постановка задачі. Внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного характеру відбувається інтенсивне забруднення атмосфери. Прогнозування процесу розповсюдження забруднювача є важливим при прийнятті адекватних рішень під час локалізації зон забруднення та ліквідації наслідків аварійних ситуацій з хімічно небезпечними речовинами.
Аналіз проблеми дослідження. Аналіз сучасних методів прогнозування забруднення атмосфери після аварій з небезпечними речовинами показав наявність суттєвих недоліків, а саме: вони не враховують вплив будівель на процес переносу небезпечних речовин в атмосфері, параметри метеоситуації та потребують великих втрат часу на отримання результату прогнозування. Таким чином, постає необхідність у створенні чисельних моделей, що дозволяють комплексно врахувати перелічені вище чинники та швидко виконувати розрахунки.
Для практичного застосування вкрай важливо мати стійкі чисельні алгоритми, які дозволяли б розраховувати забруднення атмосфери для широкого кола аварійних ситуацій. Тому в даній роботі для прогнозу аварійного забруднення атмосфери застосовано неявну поперемінно-трикутну різницеву схему. Ця схема має особливість – вона є неявною за побудовою, але розрахунок значення концентрації здійснюється за явною схемою — метод «бегущего счета».
Мета дослідження. Метою дослідження є розробка нової ефективної 3D чисельної моделі для розрахунку розсіювання токсичних газів в атмосфері, яка враховує вплив будівель на процес переносу забруднювача в атмосфері, параметри метеоситуації, легка в користуванні та для отримання результату прогнозування потребує 10–15 секунд.
Висновки. Розроблено ефективну чисельну модель для моделювання тривимірного процесу забруднення атмосфери у разі надзвичайних ситуацій на базі гідродинамічної моделі потенціальної течії і тривимірного рівняння переносу домішки, які враховують вплив вітрового потоку на перенос забруднювача і хімічний розпад забруднюючої речовини.
Розроблену модель було використано для розрахунку зони ураження в селітебній зоні у випадку аварії з викидом токсичних газів поблизу залізничного мосту. Представлено результати розрахунків, що ілюструють ефективність розробленої 3D моделі прогнозування розсіювання забруднювача в атмосфері. На основі проведених розрахунків показано, що у випадку аварійної ситуації можливе швидке та небезпечне забруднення атмосфери в селітебній зоні. |
|
dc.language.iso |
en |
uk_UA |
dc.publisher |
ДВНЗ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури» |
uk_UA |
dc.subject |
забруднення атмосфери |
uk_UA |
dc.subject |
розсіювання домішки |
uk_UA |
dc.subject |
atmosphere pollution |
uk_UA |
dc.subject |
числове моделювання |
uk_UA |
dc.subject |
numerical simulation |
uk_UA |
dc.subject |
pollutant dispersion |
uk_UA |
dc.title |
Simulation of the atmosphere pollution in the case of accidents Authors |
uk_UA |
dc.title.alternative |
Моделювання забруднення атмосфери у випадку надзвичайних ситуацій |
uk_UA |
dc.type |
Article |
uk_UA |